logo
Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat.
 

Blog

Anasayfa / Genel  / Düşün Taşın Derneği  / STK Çalışmalarımdan Notlar- 1

Beni tanıyan arkadaşlarım, dostlarım, sosyal medyadan takip edenler Düşün Taşın Derneği’nin hayatımdaki rolü hakkında detaylı malumat sahibidirler.

Düşün Taşın’da tecrübe ettiğim bazı şeyleri belli zamanlarda buradan yazmak istiyorum. Hem nalına hem mıhına kabilinden bazen kendime, bazen etrafımdakilere, belli zamanlarda da çok fazla samimiyetim olmasa da etrafımda gördüğüm olaylardaki oyuncular için yazacağım. 

  1. Sivil toplum faaliyetleri, yeni insanlarla tanışmak, iş öğrenmek ve projelerde görev yaparak tecrübe etmek için çok doğru bir mecradır. Öğrenci iken bu fırsatı asla kaçırmayın.
  2. Sivil toplum örgütlerinde çalışma yapmanızdaki ilk amacınız; isim yapmak, kariyer elde etmek, bir yerlere gelmek ise lütfen kendinize başka bir mecra bulun.
  3. Bu alanda gayretle çalışma yapan, Allah’ın Rızasını yaptıkları hayırlı işlerle kazanmak için dertlenen ve gerçekten ama gerçekten topluma faydalı olmak için bu işlere soyunmuş gönülden gönüllü insanlara gizli niyetlerinizle haksızlık etmeyin. 
  4. Sivil toplum alanında iyi işler yapıp; siyasete, ticarete ve diğer mecralara geçen bir sürü örnek vardır. Fakat bu kişilerin çekirdek niyetleri bir yerlere zıplamak olmadığı ve niyetlerinde samimi oldukları için o konumları elde ettiklerini unutmayın. 
  5.  Bu alanda çalışma yapmak, iğneyle kuyu kazmak gibidir. Bazen 1 yılda sonuç alırsınız, bazen 10 yılda. Sabrınızın sınırlarını keşfetmek için bu alandaki insanlarla vakit geçirin.
  6.  Çalışma yaparken en zorlanacağınız husus; birlikte çalışacağınız ekip arkadaşlarınızın ve kendinizin egolarıdır. Üzerinde çalıştığınız projenin zorluğu ya da değiştirmek için gayret gösterdiğiniz toplumsal durumdan daha çok bazen ekiptekilerin egoları ile uğraşabilirsiniz.
  7. Bende de liderlik özelliği var mıdır?,  Ekipte hangi rolde en verimli olabilirim acaba?, Ben de birilerinin hayatına dokunup onların hayatlarında bir değişime vesile olabilir miyim? sorularını kendinize soruyor iseniz STK’larda görev alın. 
  8. Evinizde, sokağınızda, ailenizde ya da sülalenizde hissedemediğiniz bir duyguyu bazen bir çocuğun kalbinden dökülen cümlede duyabilirsiniz. O yüzden nefsinizin ve etrafınızın  fil dişi kulelerinden çıkıp özünüzü bulabilmek için sokaklarda olun. 

Gecenin 01:27’sinde şimdilik kalbime ve klavyeme düşenler bunlar oldu. Devamını getireceğim inşallah. Yorumlarınızı ve geri bildirimlerinizi bekliyorum. 

Yorumlar

*