logo
Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat.
 

Blog

Anasayfa / Genel  / Kurgu Harikası

Prison Break isimli diziden bir çoğunuz haberdar olmuşsunuzdur. Yıllardan beri odamın bir köşesinde duran harici harddiskte kayıtlı olan  bu diziyi sonunda  hanımefendi ile bütün bölümlerini izleyerek tamamladık ve inanılmaz keyif aldık.  

Nasıl bir dizidir ki bir önceki bölümü biter bitmez hemen bir sonraki bölümü açmak ve merakını gidermek için  adeta bilgisayara saldırıyorsunuz. Tamam şimdi merakım azalmıştır hissiyatına bürünmüşken bir sonraki, yeni bölüm, acaba bu sezonda neler ile karşılacağım duygusu içerisinde yaklaşık bir aylık bir zaman dilimi içerisinde 81 farklı bölümü tamamladık.

Bu diziden neler öğrendiğimi kısaca burada da yazmak ve kayıt altına düşmüş olmak istiyorum.

 1. Bu hayatta birisine birşeyler yaptırmanın en kısa yolu daha önce o kişi için birşeyler yapmış olmaktır.
 2. Hapishane hayatında  ortak kaderi paylaşan insanlarla birlikte olsanda kimseye tam şekilde güvenmen doğru olmayabilir. Buradan hareketle herkese güvenmek için şans vermeli fakat aba altından da sopayı göstermeyi unutmamalı.
 3. Türkiye’de de böylesine güzel kurgulanmış diziler için bizim biraz daha fazla fırın ekmek değil proteinli ürünler tüketmemizi ve güzel kurgulu edebiyat  eserlerini bolca  okumamız gerektiğini düşünüyorum.
 4. Her biten şeyin insanda bir acı bıraktığını ve insanların bazı olay, durum, hadise, hatta ve hatta dizileri bile bitmesini istemedikleri için  onlara karşı bir bağ oluşturduklarını keşfettim.
 5. Yayınların insanlar üzerinde ne kadar tesir bıraktıklarını  diziyi bitirdikten sonra çıktığımız tatilde araba kullanırken daha da iyi anladım. Her an bir yerlerden birileri fırlayacakmış gibi, birisinin bize tuzak kurmuş olabileceğini hissederek  yaşamaya sebep olan şey Prison Break dizisindeki bu sahnelerin sürekli olmasıydı.
 6. Zeki insanların planlarını anlayacak ve uygulayacak elemanlar ile çalışmasının onlara zaman kazandıracağını
 7. Wentworth Miller …  dizideki adı ile Michael Scofield’ın diziyi gerçekten sürekli izlenir hale getiren süper zeki bir karakter olduğunu ve oynadığı roldeki bütün yaptıklarının dikkatli bir şekilde izlenmesi gerektiğini

http://selimcavus.blogspot.com/2007_08_01_archive.html linkinde daha önceki blog sayfamda da yazmış olduğum gibi bu dizi gerçekten size birşeyler katacak kadar dolu bir içeriğe sahip ve zekanızı geliştirecek, yeni şeyler öğrenmenize vesile olacak çok şey barındırıyor diye düşünüyorum.  Haa bir de unutmadan diziyi asla internetteki dizi izleme sitelerinden falan izlemeyin DVD’den izlemenin keyfi de bir başka oluyor.

1 Comment
 • Berat

  Evet bu dizi tam bir kurgu harikası.

  Bu diziyi dikkatlice izleyenler kendi zeka gelişimlerine katkıda bulunacaklardır bence.

  Ayrıca dizide mahkumların birbirlerine karşı güven dengeleri gerçekten çok ilginç.Ne çok güveniyorlar, ne de birbirlerinden sır saklayacak kadar az.

  Micheal Scofield karakteri diziyi heyecanlı ve sürükleyici kılan kişi,
  dizinin ilk sezonunu 3-4 günde bitirmeme sebep oldu.

  Bu dizi kesinlikle harika…İzlenmesini tavsiye ediyorum.

  15 Temmuz 2010 at 15:19
Yorumlar

*