logo
Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat.
 

Blog

Anasayfa / Genel  / Bursa Verimli İnternet Semineri

TÜRKSAT’ın öğrencilere yönelik tüm Türkiye’de vereceği ‘Güvenli İnternet Kullanımı’ seminerlerinin ilkinde Bursa ilindeki önemli okullardan Şahinkaya Koleji’ndeydik. Bursa Valisi İzzettin Küçük’ün eşi Ayşe Küçük de Büyük Sahne’deki seminere katılarak projemize olan desteğini ortaya koydu. TÜRKSAT İl Müdürü Serkan Bircan ile TÜRKSAT Tanıtım ve Pazarlama Sorumlu Yöneticisi Orhan Samast’ın da hazır bulunduğu programda Şahinkaya Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Şahinkaya da yerini aldı.

Programın açılış konuşmasını yapan TÜRKSAT İl Müdürü Serkan Bircan, ülkenin dört bir yanındaki okullarda verecekleri seminerlerle gençleri interneti güvenli kullanmaları yönünde bilinçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

‘KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞMAYIN’

Seminer kapsamında Bilgi Teknolojileri Danışmanı, Düşün Taşın Derneği Denetim Kurulu Üyesi Zafer Baydere öğrencilere güvenli internet kullanımı hakkında bilgiler verdi. Öğrencilere sosyal medya hesaplarında doğum tarihi gibi kişisel bilgilerini paylaşmamalarını tavsiye eden Baydere, ‘Yaptığınız bir paylaşım, attığınız bir tweet ya da koyduğunuz bir fotoğraf istemediğiniz yerlerde başınıza iş çıkarabilir. Paylaşımlarınızı yaparken daha dikkatli olun’ dedi.

‘ONLINE DÜNYADA DA AYNI OLUN’

Facebook’taki gizlilik ayalarını kontrol etmelerini ve sınırlandırmalarını tavsiye eden Baydere, siber zorbalık, içerik sildirme işlemi, çevrimiçi oyunların faydaları ve zararlarıyla dijital haklardan bahsetti. Sosyal medya hesaplarıyla birlikte ‘dijital vatandaşlık’ diye bir kavramın da ortaya çıktığına dikkat çeken Baydere, ‘Offline dünyada neyseniz online dünyada da aynı olmalısınız. Olmayan bir gerçeklik yaratmamalısınız. Online mecrada da insanlara saygı duymalısınız’ dedi.

‘YETENEKLERİNİZİ KEŞFEDİN’

Bendeniz de  ‘21. Yüzyıl Becerileri ve Geleceğin Meslekleri’ konusunu öğrencilerle paylaştım. İletişim, işbirliği, yaratıcılık, tasarım odaklılık, dijital vatandaşlık ve eleştirel düşünebilme gibi becerilerin gelecekte daha da önem kazanacağına dair önemli bilgileri paylaştım.  Öğrencilere bu alanlarda donanım kazanmalarını önererek; ‘Yeteneklerini keşfedenler her anlamda daha fazla kazanacaklar’ tavsiyesinde bulunup, öğrencilere iyi oldukları alanları bulmalarını ve bu yanlarını geliştirmelerini tavsiye ettik. Bir grup öğrenciyle renkli bir oyun oynayıp alışkanlıkların, öğrenilmiş davranışların ve düşünce kalıplarının hayatımızı nasıl etkilediğine dikkat çektik.

Ortaokul ve lise öğrencilerinin büyük bir keyifle dinlediği seminerin sonunda konuşan Bursa Valisi İzzettin Küçük’ün eşi Ayşe Küçük, çocuklarımızın internet kullanımı anlamında bilgilendirilmesinin önemine değinerek, TÜRKSAT’ı ve Şahinkaya Koleji’ni bu faydalı seminer için tebrik etti. Şahinkaya Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Şahinkaya da, Bursa Valisi İzzettin Küçük’ün eşi Ayşe Küçük ile TÜRKSAT İl Müdürü Serkan Bircan, Bilgi Teknolojileri Danışmanı Zafer Baydere ve Akilane Stratejik Danışmanlık ve Yönetim CEO’su Selim Çavuş’a katılımlarından ve paylaşımlarından dolayı teşekkür ederek plaket takdim etti.

 

 

Bursa’nın en iyi eğitim kurumlarından Şahinkaya Eğitim Kurumlarında bugün Türksat Kablo Bursa’nın öncülüğünde harika bir seminer gerçekleştirdik. 21. Yüzyıl Becerileri ve Güvenli İnternet konularına dair konuşmalarımızı gerçekleştirdiğimiz programda yüzlerce genç ile bir aradaydık. Bursa Valimizin değerli eşlerinin de teşrif ettiği programda gelecekte bizleri nelerin beklediğini ve 21. Yüzyılın sunduğu fırsatları konuştuk. Program için harika bir organizasyon gerçekleştiren Orhan Samast Bey’e ve okul yöneticilerine teşekkür ediyoruz.

 

 

Yorumlar

*